Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2021

Czcionka:

      Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Komarówce Podlaskiej bierze udział w resortowym Programie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021. Przewidywany termin realizacji programu od 01.06.2021 r. do 31.12.2021 r. Udział w programie osób jest nieodpłatny. Program ma na celu zapewnienie dostępności do usługi asystenta, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Usługi asystenta wpisują się w jeden z głównych celów Funduszu Solidarnościowego, tj. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych. Celem rozpowszechnienia usług asystenta jest zwiększenie szans osób niepełnoprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia.

      Planowana liczba uczestników Programu to 6 mieszkańców Gminy Komarówka Podlaska, w tym: • 4 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, • 1 osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, • 1 osoba z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

      Zakres wsparcia asystenta obejmuje działania takie jak: - wyjście, powrót lub dojazdy w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe); - zakupy, załatwianie spraw urzędowych; - nawiązanie kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami; - korzystanie z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy); - wykonywanie czynności dnia codziennego.

    Usługi asystenta osobistego osób niepełnosprawnych przyczynią się do poprawy funkcjonowania osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Komarówka Podlaska w ich środowisku lokalnym.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Sierpień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Deklaracja dostępności